Witaminy i minerały na odchudzanie

Witaminy są niezbędne dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu, a niektóre z nich mogą także wspomagać proces odchudzania. Oto kilka witamin, które mogą mieć pozytywny wpływ na utratę wagi:

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B odgrywają wiele istotnych ról w metabolizmie energetycznym organizmu. Niedobór jednej z witamin z grupy B może wpływać na inne witaminy z grupy B, co może zakłócać metabolizm człowieka. Witaminy z grupy B pomagają organizmowi w metabolizowaniu tłuszczu, białka i węglowodanów, co jest niezbędne do spalania kalorii i zapobiegania odkładaniu tłuszczu. Witaminę B można znaleźć w chudym mięsie, owocach morza, produktach pełnoziarnistych, nabiale, jajkach, owocach, orzechach i warzywach.

Witamina C

Witamina C jest również bardzo ważna dla zdrowia i szczupłej sylwetki, ponieważ odgrywa istotną rolę w syntezie noradrenaliny, substancji wydzielanej przez nadnercza, która wpływa na proces magazynowania tłuszczu. Witamina C zapewnia wchłanianie żelaza w organizmie i przeciwdziała zmęczeniu. Witamina C może także hamować apetyt i zmniejszać poziom kortyzolu, hormonu stresu, który sprzyja odkładaniu tłuszczu brzusznego. Witaminę C można znaleźć w czarnej porzeczce, natce pietruszki, grejpfrucie i innych owocach cytrusowych.

Wapń

Wapń może być niezbędny dla zdrowego metabolizmu i kontroli poziomu cukru we krwi, a także dla zdrowych kości. Badania wykazały, że większe spożycie wapnia w mleku i zwiększone stężenie witaminy D w surowicy są związane z większą utratą masy ciała spowodowaną dietą . Wapń pomaga również regulować poziom hormonów odpowiedzialnych za magazynowanie tłuszczu. Wapń można znaleźć w mleku i jego przetworach, brokułach, szpinaku i migdałach.