Magnez jest minerałem bardzo pożądanym ze względu na to, ze odgrywa bardzo dużą rolę w organizmie. Magnez znajduje się w kakao gorzkim, dlatego też można go znaleźć w produktach, których kakao to jest składnikiem.

Najwięcej magnezu znajduje się w czekoladzie gorzkiej, nieco mniej w czekoladzie mlecznej. Magnez znajduje się także kaszy gryczanej. Bogatym źródłem magnezu i przy okazji także białka roślinnego jest fasola biała. Orzechy laskowe również zawierają dużą ilość magnezu.

Magnez jest dostarczany razem z witaminą B6 i błonnikiem podczas spożywania płatków owsianych, które nie są jednak lubiane przez większość osób. Płatki owsiane są jednym z podstawowych elementów diety odchudzającej, ponieważ są najbardziej bogatym źródłem błonnika, który zapewnia uczucie sytości i oczyszcza organizm. Magnez jest zawarty także w ciecierzyce i grochu, które podobnie jak fasola są bardzo bogatym źródłem białka roślinnego. Duże ilości magnezu i żelaza zawiera szpinak. Źródłem magnezu jest również spirulina, alga wykorzystywana do produkcji suplementów żywieniowych.

Magazynowanie magnezu

Magazynowanie magnezu w organizmie odbywa się z udziałem układu szkieletowego, mięśniowego i nerwowego, a w znacznie mniejszym stopniu pozostałych układów. Magnez jest minerałem, którego połowa gromadzona jest w kościach. Około 25% magnezu trafia do mięśni szkieletowych, a pozostała część w układzie nerwowym i pozostałych. Magnez jest gromadzony przede wszystkim w takich organach, które charakteryzują sie bardzo dużą aktywnością metaboliczną .

magazynowanie magnez organizm

Znajduje się zatem w mięśniu sercowym, dlatego też polecane są specjalne suplementy z magnezem wspomagające pracę serca, a także w nerkach i wątrobie, w przewodzie pokarmowym. Magnez jest magazynowany w znacznym stopniu zatem także w układzie pokarmowym. Dlatego też wielu dietetyków uważa, że magnez jest minerałem wspomagającym proces odchudzania. Ich opinie nie są powszechnie uznawane, niemniej jednak warto suplementować magnez dla własnego dobra. Magnez pozwala na utrzymanie odpowiedniego stanu psychicznego i fizycznego. Wpływa korzystnie na ogólny rozwój organizmu.