Zarówno kawa, jak i zielona herbata są napojami uważanymi za te, które pobudzają do działania i dodają energii, szczególnie po południu i rano. Który jednak jest lepszym wyborem?

W przypadku kawy substancją odpowiedzialną za działanie pobudzające jest kofeina, natomiast w przypadku zielonej herbaty jest to teina. To znacząca różnica, ponieważ teina działa łagodniej, ale równie skutecznie. Wypicie kilku kaw dziennie następnego dnia będzie skutkowało ospałością i lekkim odwodnieniem organizmu.

Wypicie kilku herbat nie będzie miało tak negatywnych skutków.

Zielona herbata lepiej gasi pragnienie niż kawa

Zielona herbata ma także korzystny wpływ na cerę, ale tylko jeżeli jest spożywana w odpowiednich ilościach. Regularne picie dwóch szklanek dziennie zielonej herbaty pozwoli na dostarczenie skórze przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za tworzenie się zmarszczek.

Nadmiar zielonej herbaty może spowodować trądzik, który zostanie wywołany chlorem. Liście zielonej herbaty zawierają duże ilości chloru, co ma korzystny wpływ na zęby. Wzmacnia szkliwo i utrzymuje efekt wybielenia. Kawa ma działanie zupełnie odwrotne.