Trądzik nie jest wyłącznie (jak wydaje się wielu ludziom) młodzieńczym problemem, który cudownie znika, gdy kończy się przysłowiowe naście lat. Całe mnóstwo osób ma z nim kłopot jeszcze przez wiele lat, pomimo, że okres dojrzewania mają już dawno za sobą.

Dieta elementem kuracji trądzikowej

Leczenie trądziku jest dosyć skomplikowane i często wiąże się z przestrzeganiem narzuconych przez lekarza dermatologa zasad. Sama dieta nie zlikwiduje zupełnie trądziku (a już na pewno nie bardzo silnego, na przykład genetycznego), ale z pewnością wspomoże leczenie, jeśli oczywiście zdecydujemy się na jej przestrzeganie przez dłuższy okres. Pewne produkty, jak powszechnie wiadomo, wpływają na samopoczucie, zdrowie, a także wygląd skóry, paznokci i włosów. A zatem ich odrzucenie lub wręcz przeciwnie dostarczenie do organizmu w odpowiedniej ilości, sprawi, że nieestetyczne krostki znikną lub nie będą dla nas aż tak uciążliwe.

Dieta osoby dotkniętej trądzikiem

Po pierwsze, warto odstawić produkty wysoko przetworzone. Chodzi przede wszystkim o zastąpienie produktów zawierających różnego rodzaju konserwanty, sztuczne barwniki, czy też aromaty, jedzeniem zdrowym i lekkostrawnym. Po drugie, należy ograniczyć spożywanie soli oraz ostrych przypraw, takich jak papryka czy też pieprz. Warto również wzbogacić swoją dietę w warzywa, np. marchewkę bogatą w karoten oraz witaminę A, a także w produkty zawierające witaminę B, łagodzące wszelkie schorzenia skórne. Może to być: drób, ziemniaki, jajka, drożdże czy też rośliny strączkowe. Jeśli rzeczywiście chcemy pozbyć się nieestetycznych ranek po trądziku, powinniśmy wzbogacić swoją dietę w cynk, którego duże ilości znajdziemy w soi oraz kiełkach, a także w owocach morza, kaszy i pestkach słonecznika. Równie ważne jest ogólne oczyszczenie organizmu. W tym na pewno pomoże błonnik, który odnajdziemy w owocach (jabłkach, porzeczkach, malinach, awokado) oraz w szpinaku, koprze, soczewicy czy też chrzanie.
Jak widać odpowiednia dieta może wiele zdziałać, a nawet, jeśli nie pomoże nam pozbyć się trądziku, to na pewno nie zaszkodzi. Opowiedzcie nam o swoich doświadczeniach we wpływie diety na jakość Waszej cery.