Tak zwane mono diety to bardzo popularne metody odchudzające, dzięki nim nie trzeba tracić czasu na przygotowywanie posiłków o pozbywanie się zbędnych kilogramów jest szybkie i skuteczne.

Przykładem może być dieta gryczana, jak wiadomo kasza gryczana ma mnóstwo wartości odżywczych i może być świetnym uzupełnieniem wielu dań mięsnych, warzywnych i rybnych. Nie powinno jej zabraknąć w naszym codziennym jadłospisie, jeśli jednak chcemy schudnąć to gryka może być świetną propozycją.

Dieta gryczana trwa w zależności od naszych potrzeb albo siedem albo czternaście dni. Metoda jest bardzo prosta i polega na jedzeniu w tym okresie samej kaszy gryczanej. Kasza jest na tyle sycąca, że nie powinno się odczuwać głodu a do tego można ją jeść w dowolnych ilościach o każdej porze dnia. możemy sobie także pozwolić na wypicie do jednego litra dziennie chudej maślanki lub jogurtu naturalnego, do tego dochodzi oczywiście duża ilość niegazowanej wody mineralnej. Dieta gryczana poza kaszą nie ma innych składników odżywczych dlatego też nie powinno się jej stosować dłużej niż dwa tygodnie.